Tři v jednom pro Libčice nad Vltavou

 • Název

  Tři v jednom pro Libčice nad Vltavou

 • Místo
  Libčice nad Vltavou, centrální rostlá venkovská struktura
 • Status
  užší architektonická soutěž
 • Rok

  2021

 • Tým

  Pavel Buryška, Barbora Buryšková, Martin Málek, Michal Štěpař, Lucie Lorencová, Ondřej Fiedler
  Spolupráce: Land05, Jan Drška, Květoslav Syrový, Jakub Zajíček, Pavel Javůrek

 • Investor

  město Libčice nad Vltavou

 • Velikost

  1 475 m²

3v1

Nový dům, městský dům, dům pro Libčice, pro Libčické. Přívětivý i tajuplný, velkorysý i útulný, dům proměnlivý dle přání a potřeb návštěvníků i provozovatele.

Radnice tradiční a důstojná, respektovaná. Zároveň ale otevřená a přátelská, průhledná i přehledná, demokratická. Radnice, která slouží svým občanům. Místo, kde se dobře pracuje, vymýšlí, plánuje a spravuje město i okolí.

Náměstí nejen podle jména. Prostor obklopený obchody, službami, radnicí a kulturou. Prostor určený pro lidi, bezpečný, se sluncem, pítkem i lavicí ve stínu pod stromy, v nároží s hodiny.

náměstí nejen podle jména

běžný každodenní provoz

malá kulturní akce (zneprůjezdnění ulice U Staré školy)

celoměstská kulturní akce

V místě křížení třech hlavních Libčických cest, v centru města, v těžišti třech bývalých návsí vzniká jasné a srozumitelné náměstí. Energie místa se soustřeďuje do třech vrcholů pomyslného trojúhelníku. Přelévá se a pulzuje mezi radnicí, městským domem a prostorem před obchodem s kruhovou lavicí ve stínu lípy a s pítkem, ze kterého se osvěží lidé i zvířata. Pohyb pěších je upřednostněn, pohyb automobilů redukován na nutné provozní minimum.

dům pro Libčické

Městský dům vymezuje západní stranu náměstí Svobody a svou hmotou doplňuje a uzavírá uliční čáru ulice 5. května.
Do náměstí se otevírá komunitním prostorem s barem, který může v teplých dnech splynout s ulicí. Přízemí domu se umí měnit, můžeme si ho upravovat jako velkorysý otevřený prostor s pódiem i barem pro velký městský bál, nebo místem pro firemní akci či rodinnou oslavu.

Ze sálu i komunitního prostoru můžeme projít až na dvorek – skrytý, utajený, tajuplný, se stromem a lavicí, s cihlovou podlahou a zády, která nás chrání.

městský dům - 1.pp

městský dům - 1.np

městský dům - 2.npschéma variability prostoru

radnice

rekonstrukce demokracie

Umístění vstupu se navrací do původní pozice a je zdůrazněno pro lepší přehlednost. Do ulice nově směřuje velké okno malé jednací místnosti stavebního úřadu. Projednávání stavebních záměrů či územního plánu probíhá pod dohledem kolemjdoucích.
Rekonstrukce stávající dům nenásilnými zásahy demokratizuje – otevírá, zpřehledňuje, zprůhledňuje, aby dobře sloužil občanům.

radnice - 1.np

radnice - 2.np

radnice - 3.np

řez radnicí

copyright © xtopix 2023

Používáme cookies
Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom vám poskytli skvělý zážitek z webu.