Parkové náměstí Fučíkova

Akcentujeme a rozšiřujeme stávající křížení vyšlapaných tras. Paprskovitou síť stoupajících a klesajících cest vymezujeme bytelnými posedavými stupni, tribunou. Hledáme scénář pro aktivní trávení volného času.

 • Název

  Parkové náměstí Fučíkova

 • Místo
  sídliště Fučíkova, Planá
 • Status
  realizace
 • Rok
  2014
 • Tým

  Pavel Buryška, Barbora Buryšková
  Spolupráce: Michaela Sinkulová, fotografie Dalibor Dzurilla + archiv autorů

 • Investor
  Město Planá
 • Velikost

  6 769 m2

Sídliště potřebují veřejný prostor. Musí však být aktivní, smysluplný, promyšlený. Bezduchý a nejednoznačný prostor Fučíkova ležící v samotném srdci panelového sídliště v Plané jsme pojali jako centrum života obyvatel a návštěvníků lokality. Chátrající herní prvky a osiřelé branky naznačovaly dávno zašlou slávu komunitního potenciálu místa. Místo jsme nejprve detailně sledovali. Sociální kontakt se v něm odehrával denně nehledě na nízkou kvalitu a úroveň daného prostředí. Lidé tudy neustále proudili, procházeli, potkávali se. Společenský charakter místa překlápíme do návrhu a vytváříme nové náměstí. Nesnažíme se ale napodobit náměstí, jaké známe z centra města. Hledáme scénář pro aktivní trávení volného času.
Architektonický koncept návrhu vychází z autentického charakteru místa. Kopírujeme proto systém pěšin a pěšinek, které jsou vyšlapány skrze zatravněnou plochu a jasně vypovídají o hlavních směrech pohybu místních obyvatel. Křížení cest akcentujeme a rozšiřujeme. Paprskovitou síť cest vymezujeme posedavými stupni, které nabízí vznik tribuny pro účely sportovních a divadelních her pod otevřeným nebem. Náměstí vnímáme jako místo, kde je možné si jen tak hezky posedět, potkat se se sousedy, projít se, ale klidně si zároveň zasportovat – zahrát si streetball, kopanou, betonové bloky využít pro parkour či na grindování na skejtu, projet na kolečkových bruslích na in-line dráze, která po obvodu obepíná revitalizovaný prostor srdce sídliště.
Naše náměstí je malířským plátnem pro kulturní a komunitní aktivity dané lokality. Jednou se promění ve fotbalové hřiště, podruhé v divadelní prkna, která znamenají sounáležitost. Prostor novým uspořádáním nabídne různá využití, jedno však mají vždy společné – společenský kontakt. Ten, který sbližuje. Ten, který nám pomáhá utvářet vztah k místu, kde žijeme.

copyright © xtopix 2023

Používáme cookies
Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom vám poskytli skvělý zážitek z webu.