Mezonet na Vinohradech

Prázdné bílé stěny prostorného duplexu slouží jako neutrální pozadí pro neustále se rozrůstající domácí galerii vášnivých sběratelů obrazů

 • Název

  Mezonet na Vinohradech

 • Místo
  Vinohrady, Praha
 • Status
  realizace
 • Rok
  2017
 • Tým

  Barbora Buryšková, Pavel Buryška, Lucie Lorencová
  Spolupráce: Ira Svobodová, Martin Salajka, Jakub Wdowka/Artbureau, fotografie Ondřej Tylčer

 • Investor
  Tomáš a Ida
 • Velikost
  215 m2
Vzdušnost, otevřenost a plynulost prostoru charakterizují rysy mezonetového bytu o štědré ploše cca 200 metrů čtverečních. Vybudován byl v 90. letech v původních prostorách činžovního domu na pražských Vinohradech. Prázdný, vystěhovaný, čerstvě vybílený byt s vytříbeným prostorovým plánem nás tehdy všechny okouzlil. Na první dobrou šlo poznat, že už dřívější rekonstrukce proběhla na základě úvah architekta. Dispoziční úpravy jsme tedy omezili na minimum.
Základní požadavek byl zřejmý – klienti jsou mladý pár vášnivých sběratelů obrazů. Výsledné řešení tudíž ponechává do značné míry prázdné bílé stěny, které poslouží jako věrné neutrální galerijní pozadí pro neustále se rozrůstající sbírku majitelů. Samotné zavěšené obrazy jsme doplnili sérií komponovaných interiérových elementů, které mají charakter další umělecké instalace – jedná se o světelnou mozaiku nad manželskou postelí, kruhový výřez ve stěně mezi koupelnou a obývacím pokojem s průhledem na vanu nebo velkoformátové obrazy oblíbených autorů klientů, které jsme nastínili na skle nad kuchyňskou přípravnou deskou a v obkladu sprchového koutu.
Obývací pokoj se stává přirozeným srdcem bytu. Dominuje mu vzrostlý fíkus a odpočinkové víceúrovňové kaskádové sezení s integrovanou velkoformátovou rozkládací pohovkou, knihovnou a nenápadným vnitřním prostorem, který slouží dětem jako bunkr pro hraní. Atypický prvek jsme klientům navrhli na míru a akcentovali jsme jej sytým žlutým polstrováním posedavých částí a povlečením polštářů. Vše ostatní však zůstává neutrální, jelikož hlavní roli stále hrají obrazy a jejich příběhy. Materiálově výraznější jsou ovšem intimnější prostory jako koupelna, ložnice, pracovna a jídelna s kuchyní. Barvy, materiály a autorské interiérové prvky skládají mozaiku klidného domova s nepřehlédnutelným citem pro výtvarné umění.

copyright © xtopix 2023

Používáme cookies
Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom vám poskytli skvělý zážitek z webu.