Revitalizace náměstí Míru

Město skrývá příběh výrazné soukenické a tkalcovské tradice. Jindřichův Hradec byl totiž utkán rukami soukeníků a tkalců stejně jako naše náměstí. Nový mobiliář se bohatou řemeslnou historií volně inspiruje a vzdává jí holt.

  • Název
    Revitalizace náměstí Míru
  • Místo
    Městská památková rezervace, Jindřichův Hradec
  • Status
    vyzvaná soutěž
  • Rok
    2016
  • Tým
    Pavel Buryška, Barbora Buryšková, Zdeněk Pech
    Spolupráce SDAR
  • Investor
    Město Jindřichův Hradec
  • Velikost

    5 539

Jindřichův Hradec svádí k hrdosti. Najdete tu třetí největší zámecký komplex v České republice, cenné renesanční domy, hned několik nádherných klášterních komplexů a celou řadu architektonických památek. Město skrývá příběh výrazné soukenické a tkalcovské tradice. Jindřichův Hradec byl totiž utkán rukami soukeníků a tkalců stejně jako naše náměstí. Nový mobiliář se bohatou řemeslnou historií volně inspiruje a vzdává jí holt. Zdejší náměstí Míru prošlo za posledních sto padesát let dramatickým vývojem. Místo pro setkávání se přetvořilo na parkoviště. To by se však mělo změnit. Město Jindřichův Hradec má potenciál kráčet ve stopách světových měst ve smyslu optimalizace mobility v cenném srdci historického města. Náš návrh vrací náměstí původní volnost s minimem automobilů, lidmi přetékající restaurační a kavárenské zahrádky a tržiště. Je dokonce reálné, že by auta z náměstí jednou zmizela úplně. Návrh respektuje stávající dopravní řešení – přesto ho do budoucna nechápe jako definitivní. Snažíme se minimalizovat bariéry. Volíme subtilní vodící prvky stejně jako mobiliář a minimalizujeme jejich počet. Fasády okolních domů jsou znovu zapojeny do plochy náměstí.

Současné náměstí již není tolik přeplněné auty, stejně je ale stále plné bariér, které ho zmenšují a brání tím v jeho plnohodnotném využívání.

Návrh se snaží minimalizovat bariéry způsobené současným dopravním řešením. Volí subtilní vodící prvky a minimalizuje jejich počet. Prvky mobiliáře umožňující nenáročnou manipulaci, a tedy rychlé uvolnění plochy náměstí.

Náměstí sjednocují zemní bodová světla s pětilistou růží, která jsou věnována významným osobnostem Jindřichova Hradce.

Návrh respektuje dopravní řešení z října 2015.

Motorovou dopravu oddělují subtilní ocelové sloupky, ke kterým je možné uzamknout jízdní kolo či přimontovat odpadkový koš.

Neutrální a střídmý design 9 nových lamp nenaruší historické prostředí. Loubí a morový sloup s pítkem budou nasvětleny scénicky.

Mobiliář je subtilní, snadno přemístitelný. Umístění sezení v celé ploše náměstí vytvoří domácí atmosféru. Poblíž bývalé studny vznikne pítko.

Vegetace na náměstí historicky nebyla. Město finančním či jiným způsobem motivujeme občany, aby pěstovali vlastní květiny před okny.

Autorsky pojatý mobiliář je volně inspirován prací soukeníků a tkalců, kteří se svou řemeslnou prací nejvýznamněji podíleli na rozvoji města. Lavička je navržena jako subtilní, ocelová konstrukce, kolem které se obtáčí ocelové profily, stejně jako se obtáčí látka tkalcovským stavem. Subtilní, ocelové sloupky jsou jemnou variací na tvar jehly. Ouškem je možné prostrčit řetěz a zamknut kolo. Sloupky vzájemně oddělují pěší a motorovou dopravu na náměstí.

copyright © xtopix 2023

Používáme cookies
Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom vám poskytli skvělý zážitek z webu.