Mateřská škola Kvítka

Školka je oázou imaginace. Interiér tříd zachází s prostorem jako s velkou stavebnicí, která dělí volný plán do center pro jednotlivé aktivity. Každá třída získává barevnost kvítí, po kterém je školka pojmenována. Školka hrou je školka zahradou.

 • Název
  Mateřská škola Kvítka
 • Místo
  Městská památková zóna, Fulnek
 • Status
  2. místo v architektonické soutěži
 • Rok
  Soutěž 2014
  V projekci, předpokládaná realizace 2022
 • Tým

  Pavel Buryška, Barbora Buryšková, Martin Málek, Zdeňka Havlová, Lukáš Makovský, Michal Štěpař, Lucie Lorencová, Michal Rešetár
  Spolupráce: Simona Ledvinková, Ondřej Fous, Michaela Sinkulová

 • Investor
  Město Fulnek
 • Velikost

  1 618 m²

Mateřská škola leží uprostřed zeleně. Pyšní se výhledem a prostorem. Stává se oázou her uprostřed rychlého světa. Přeci jen, je to poslední bezstarostná zastávka na cestě do školy, práce, zodpovědnosti. Jmenuje se Kvítka podle známé fulnecké rodačky Petry Kvitové. Školka je hrdá a hravá, tak to má být. Náš dům je zasazen do rohu severní hranice řešeného území. Celou svou jižní fasádou se otvírá jak zahradě, tak malebným výhledům na město Fulnek. Do prostoru přitom vstupuje nenásilně a nenápadně. Respektuje terén. Vyhýbá se vzrostlým stromům a užívá si zahradu. Hmota domu je nízká. Působí vstřícně jak k dětem, tak ke svému okolí. Dvoupatrová budova svým řešením umožňuje přímý kontakt každé třídy s okolím, tedy zahradou. Jakoby se v okolní přírodě ztrácela. Nenarušuje panorama s Loretou a klášterem Kapucínů. Fasáda z modřínových prken různých rastrů tvoří mezi stromy nenápadné mimikry a zahrada z dálky působí jako tajemná Trnkova zahrada.
Budova je posazena do svahu a vmístěna do krajiny. Neleží na silnici, nenachází se na náměstí nebo pod mostem. Děti hrající si na zahradě nemají kde zakopnout, ztratit se nebo spadnout. Kopretiny nekoušou, tráva je hřejivá a děti v dokonalém bezpečí. Zahrada je rozdělena na dvě svébytné části – Horky a Kraj kmene Vinglů. Horky jsou divoké a vycházejí ze stávající zeleně volně plynoucí krajiny plné remízků stromů, stínů a kopečků. Kraj kmene Vinglů vzniká v místě stávajících budov a vychází z pravidelnějšího rastru a formálnějších her. Jedna zahrada, nekonečné množství her, nápadů a dobrodružství.
Školka je oázou imaginace. Interiér tříd zachází s prostorem jako s velkou stavebnicí, která dělí volný plán do center pro jednotlivé aktivity. Každá třída získává barevnost kvítí, po kterém je školka pojmenována. Školka hrou je školka zahradou.

Situováním objektu u severní hrany pozemku se budova otevírá jižní slunné zahradě a nabízí výhledy na historické centrum města.

Přízemní objekt umožňuje přímý kontakt se zahradou. Svým objemem zároveň nekonkuruje důležitým panoramatickým dominantám města.

Kompaktní tvar budovy eliminuje vysoké energetické nároky a zkracuje délku obslužných komunikací.


jižní pohled 

západní pohled 

pohled severní

pohled východní 


1. nadzemní podlaží 

2. nadzemní podlaží 

copyright © xtopix 2023

Používáme cookies
Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom vám poskytli skvělý zážitek z webu.